Wymiana opon na zimowe.

Dlaczego warto pomyśleć o tym wcześniej?


Za oknem deszcz, wiatr i zimno, tylko patrzeć jak za chwilę śnieg się pojawi. Krótkie spodenki i sandały (te ze skarpetkami również ;-)) już jakiś czas temu schowaliśmy do szafy i bez skrępowania zakładamy kurtki, czapki by nie doprowadzić do nieszczęścia jakim (dla mężczyzny ;-)) może być przeziębienie!

W naszych samochodach też należy zmienić “odzież” zawczasu by uniknąć kłopotów w przyszłości. Na pewno pamiętacie sytuacje, które Was zastały gdy przespaliście moment w którym już należało zmienić opony na zimowe. Te dłuuuugie hamowania z modlitwą na ustach, godziny stracone na próbie wyjechania pod byle wzniesienie, czy też delikatne łuki, które o mały włos nie zaprosiły nas do odwiedzenia przydrożnego rowu, a o kolejkach do wulkanizacji, ciągnących się po sam horyzont nawet nie wspomnę. Przecież mamy jeszcze czas…

Otóż nie! Pogody w 100% przewidzieć się nie da i skoro już mamy przymrozki z rana, opon czeka nas wymiana:)


Oczywiście opony najważniejsze, ale nie możemy zapomnieć też o:


-Wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy (zamarznięty może doprowadzić do uszkodzenia pompki/pompek lub zbiorniczka), a w taką pogodę bez oczyszczania przedniej szyby jazda nie należy do najprzyjemniejszych.

- Skontrolować w warsztacie temperaturę zamarzania płynu chłodniczego (wiem z doświadczenia, że potrafią trafić się samochody jeżdżące na wodzie zamiast płynie, a to może rodzić poważne problemy podczas mrozów)

-Sprawdzić w serwisie stan akumulatora, ponieważ zdolność rozruchowa naszej bateryjki znacząco spada przy niskich temperaturach i byle poranny mrozik może unieruchomić nasz samochód z rana. A kto się będzie tłumaczył szefowi z takiego spóźnienia do pracy ?

-Właścicieli samochodów z silnikiem diesla powinien zainteresować stan świec żarowych oraz tych od dodatkowego ogrzewania płynu chłodniczego.

-Diesel… jeżeli nie pamiętasz kiedy ostatni raz był zmieniany filtr paliwa, zrób to przed zimą. Zamarznięta woda w filtrze jest moim zdaniem drugim po akumulatorze powodem nie odpalającego silnika.


Życzymy bezpiecznej i bezproblemowej jazdy!